Nauka języka obcego to czynność czasochłonna. Zdarza się, że rozpoczynamy naukę jakiegoś języka i rezygnujemy z niej z braku czasu, ponieważ mamy wiele codziennych obowiązków, które muszą zostać wykonane w pierwszej kolejności. Mimo najlepszych chęci nie uczymy się, ponieważ nie jesteśmy w stanie. Jednak nie należy się poddawać i warto się zastanowić, czy jesteśmy w stanie zmienić tę sytuację. Ja sama mam taki problem, ponieważ moja codzienna praca jest bardzo czasochłonna, muszę spędzać wiele godzin w biurze i bardzo dużo pisać. Moim głównym zajęciem jest praca tłumacza przysięgłego, która jest bardzo czasochłonna. Każdego dnia muszę tłumaczyć kilka dokumentów, z których wiele jest wielostronicowych i trudnych. Jak rozpoczynałam tę pracę, byłam nią bardzo przytłoczona, spędzałam długie godziny przy komputerze i miałam bardzo mało czasu dla siebie. Nosiłam się nawet z zamiarem rezygnacji z tej pracy. Zawód tłumacza przysięgłego wymaga także ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, ciągłej nauki i pracy nad językiem, który tłumaczymy. I jak znaleźć na to czas? Zdałam sobie sprawę, że muszę tak organizować swój dzień, żeby oszczędzać czas i że kluczem do sukcesu jest dobra ORGANIZACJA. Mam na myśli nie tylko organizację pracy biurowej, lecz także organizację w moim życiu codziennym w szeroko pojętym znaczeniu tego słowa. Kiedy brakuje nam dobrej organizacji, tracimy mnóstwo czasu, który moglibyśmy wykorzystać w inny sposób. Brak organizacji to bardzo duży „złodziej czasu”. Oprócz braku organizacji jest także wiele innych pożeraczy czasu, o których często nie zdajemy sobie sprawy.
Co kradnie nasz czas?
- Telewizja (codzienne oglądanie programów lub seriali, które nic nie wnoszą w nasze życie i dostarczają tylko taniej rozrywki, kilkakrotne oglądanie tych samych wiadomości, oglądanie telewizji podczas spożywania posiłków i z tego powodu jemy dłużej itp.)
- Internet (nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram, oglądanie różnych bezwartościowych filmów na YouTube, bezcelowe wertowanie różnych stron internetowych, itp.)
- Bałagan w mieszkaniu (rzeczy nie mają swojego miejsca i trzeba ich długo szukać, szukanie kluczy, ubrań, które na siebie założymy w danym dniu albo sprzętów kuchennych podczas gotowania, nie odkładamy rzeczy na swoje miejsce i potem niepotrzebnie tracimy czas, na uporządkowanie powstałego w ten sposób chaosu)
- Brak organizacji podczas wykonywania pracy zawodowej (ociąganie się z zadaniami do wykonania, odkładanie ich na później, przeglądanie Internetu podczas pracy, pogaduszki i picie kawki z kolegami, chaos w plikach na komputerze, z których na co dzień korzystamy i wiele innych rzeczy)
- Brak organizacji podczas wykonywania prac domowych, takich jak sprzątanie i gotowanie (brak planu, jakie potrawy będziemy przygotowywać w danym dniu lub tygodniu, brak potrzebnych produktów spożywczych i konieczność pójścia na zakupy, przekładanie sprzątania i inny dzień i potem duży natłok pracy)
- Brak organizacji w przechowywaniu rzeczy, zarówno w pracy jak i w domu (rzeczy nie są w zasięgu ręki, szukanie i wyjmowanie ich jest czasochłonne)
- Palenie papierosów (u mnie w sąsiedztwie mieszka kobieta, która prawie przez cały czas stoi na balkonie i pali papierosy, ilekroć spojrzę na jej balkon, ona ciągle na nim stoi i pali, gdyby policzyć, ile czasu tam spędza, to na pewno więcej niż godzinę, a może nawet kilka godzin. Ten nałóg nie tylko rujnuje jej zdrowie i uszczupla portfel, lecz także pożera mnóstwo czasu, który mogłaby przeznaczyć na wykonywanie bardziej pożytecznych rzeczy, takich jak np. odpoczynek, czytanie książki, zajmowanie się dziećmi, spacer, uprawienia sportu i oczywiście nauka języka obcego itp.)
- Prokrastynacja (przekładanie wykonania różnych czynności na później, potem dochodzą inne czynności, wszystko się nawarstwia, powstaje chaos, z którym nie sposób sobie poradzić)
- Lenistwo, brak dyscypliny i ociąganie się (trudno się zebrać, żeby wykonać jakąś czynność, ociągamy się, zastanawiamy, wykonujemy ją wolno i tracimy mnóstwo czasu)
- Nieefektywny sposób pracy i nauki (pracujemy lub uczymy się w sposób czasochłonny, który nie przynosi pożądanych efektów, tylko rodzi frustrację i zniechęcenie)
Najnowsze komentarze