W niniejszym artykule opiszę w kilku słowach, jak skutecznie przygotować się do matury z języka niemieckiego. Jeśli dobrze zaplanujesz naukę i powtórzysz materiał, unikniesz niepotrzebnego stresu i nerwowej atmosfery bezpośrednio przed maturą.
Dowiedz się, jak wygląda egzamin maturalny z języka niemieckiego
Zanim przystąpisz do matury, musisz się dowiedzieć, jak ten egzamin wygląda, z jakich części się składa i jakie umiejętności są na nim sprawdzane. Wszystkie informacje na temat egzaminu maturalnego znajdziesz na stronach OKE i CKE w biuletynach informacyjnych i dobrze jest się z nimi zapoznać. Znajdziemy w nich opis egzaminu, zagadnienia gramatyczne i przykładowe zadania.
Ponadto warto zajrzeć jeszcze do podstawy programowej, ponieważ tam są podane zagadnienia tematyczne dotyczące nauki słownictwa. Nie zawsze nauczyciele zdążą wszystko przerobić na zajęciach, zwłaszcza gdy wypadają lekcje, bo ilość godzin jest ograniczona. Jeśli chcecie osiągnąć dobry wynik, który będzie decydował o przyjęciu na studia, warto się dobrze przygotować do matury. Może się okazać, że to, co jest przerabiane w szkole, to za mało i trzeba będzie samemu przerobić część zagadnień, które nie zostały przerobione w szkole. Niniejszy blog dotyczy języka niemieckiego, ale w ramach dygresji zwrócę uwagę na jedną ważną rzecz. Jeśli chcecie osiągnąć dobry wynik także z innych przedmiotów, zapoznajcie się dobrze z informatorem maturalnym i podstawą programową, żeby wiedzieć, czego się uczyć. Wielu uczniów o tym nie wie. Dzięki temu łatwiej Wam będzie zaplanować naukę i zebrać potrzebne materiały.
Dodatkowo na YouTube możemy znaleźć przykładowe egzaminy ustne z języka niemieckiego. Warto je sobie obejrzeć, bo w ten sposób także się uczymy i powtarzamy materiał.
Zbierz materiały, z których będziesz się uczyć
Przygotuj sobie wcześniej wszystkie materiały, które będziesz przerabiać, a więc:
- zestawy maturalne z lat poprzednich,
- repetytoria maturalne,
- ćwiczenia gramatyczne,
- teksty
- fiszki
- filmy na YouTube, nagrane przez nauczycieli
Zaplanuj naukę
Jak już zbierzesz potrzebne materiały, zastanów się, w jaki sposób chcesz się uczyć. Czy chcesz to robić samemu, czy np. iść na kurs przygotowawczy do matury lub korepetycje? Podziel materiał na mniejsze partie i zaplanuj naukę tak, aby uczyć się systematycznie, np. przerabiać przez miesiąc czy przez tydzień po kilka zagadnień, wykonywać określoną ilość ćwiczeń oraz rozwiązywać zestawy z lat poprzednich. Zastanów się, co będziesz przerabiać z korepetytorem, czy będziesz z nim ćwiczyć tylko mówienie (np. zadania z matury ustnej) i pisanie, czy coś więcej. Jeśli masz problemy z gramatyką, możesz powiedzieć korepetytorowi, że chcesz się także uczyć poszczególnych zagadnień gramatycznych. Ważne jest, żeby znać swoje mocne i słabe strony. Jeśli dane zagadnienia już znasz, możesz je pominąć i skupić się tylko na tym zagadnieniu, którego nie umiesz. Skup się na najważniejszych rzeczach i nie zagłębiaj się zbyt mocno w szczegóły, bo możesz zbyt wiele czasu poświęcić na jedno zagadnienie, a na inne zabraknie ci czasu. Jak chcesz przerobić repetytorium maturalne, to podziel je na mniejsze partie i przerabiaj je systematycznie, tak, żeby wszystko powtórzyć i nie uczyć się wszystkiego na raz na ostatnią chwilę. I najważniejsza rzecz: nie odkładaj nauki na ostatnią chwilę, bo jeśli tak się stanie, przeżyjesz duży stres. Wielu maturzystów zaczyna się uczyć dopiero przed samą maturą. W tak krótkim czasie nie da się opanować dużej partii materiału i później nie pozostaje nic innego, jak tylko liczyć na łut szczęścia.
Poszerzaj słownictwo
Bez dobrej znajomości słownictwa nie da się dobrze zdać matury z języka obcego, bo nie będziemy rozumieć tekstów do czytania, nagrań, a może nawet nauczyciela na egzaminie ustnym. Słówek możemy się uczyć w różny sposób, w dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości. Jednym z najlepszych sposobów nauki słownictwa jest korzystanie ze specjalnych programów komputerowych przeznaczonych do tego celu. Na rynku jest ich wiele, warto zapoznać się z ofertą i wybrać coś dla siebie. Jednak musimy je przerobić od początku do końca, aby osiągnąć postępy w nauce. Dobrze opracowane zagadnienia leksykalne znajdziemy także w repetytoriach maturalnych i warto się w nie zaopatrzyć. Na mojej stronie przygotowałam również wiele podstron, na których prezentuję niemieckie słówka wraz z nagraniami, zostały uporządkowane tematycznie i osoby zdające maturę mogą śmiało z nich korzystać, robiąc powtórki do egzaminu. Repetytorium leksykalne znajdziesz tutaj: https://niemieckidasielubic.pl/repetytorium-leksykalne-2/
Ćwicz wszystkie sprawności językowe, które sprawdzane są na maturze
Czytanie
Przerabiaj zadania z zestawów maturalnych sprawdzające czytanie ze zrozumieniem. Wypisuj wszystkie nieznane słówka z tekstów i ucz się ich. Czytaj teksty po kilka razy z pełnym zrozumieniem. Niektóre rzeczy mogą się powtórzyć.
Czytaj teksty z innych źródeł odpowiadające zagadnieniom tematycznym. Dobrym źródłem jest strona internetowa Deutsche Welle. Można tam znaleźć wiele tekstów przeznaczonych dla różnych poziomów zaawansowania, które są nagrane i dostępne w wersji audio.
Pisanie
Ćwicz pisanie wypowiedzi pisemnych z zestawów maturalnych. Dobrze by było, żeby ktoś ci je sprawdzał, najlepiej nauczyciel lub korepetytor. Oprócz tego czytaj jak najwięcej przykładowych wypowiedzi pisemnych, aby poznać ich strukturę.
Mówienie
Przerabiaj zestawy maturalne z nauczycielem, korepetytorem lub z koleżanką i kolegą, którzy także zdają maturę. Jeśli ćwiczysz mówienie z korepetytorem, to powinien on zwrócić uwagę na twoje błędy i kazać powtórzyć błędnie wypowiedziane zdanie w sposób prawidłowy.
Powtarzaj jak najwięcej za nagraniem. Może to być prostszy i krótszy film z Deutsche Welle czy YouTube, czy nagrania z podręcznika. Nawet taka prosta książka jak „Blondynka na językach” Beaty Pawlikowskiej jest dobra do nauki mówienia, bo można powtarzać nagrane tam zdania. Może ona pomóc osobom zdającym maturę na poziomie podstawowym, u których mówienie nie jest mocną stroną.
Słuchanie
Wykonuj zadania na rozumienie ze słuchu z zestawów z lat poprzednich. Po wykonaniu ćwiczenia i sprawdzeniu przesłuchaj tekst jeszcze raz z pełnym zrozumieniem z transkrypcją. Przetłumacz w transkrypcji wszystkie nieznane słowa. Ważne jest, aby na koniec słuchać ze zrozumieniem. Ćwiczenia na rozumienie ze słuchu są tak skonstruowane, aby usłyszeć konkretną informację. Mamy tutaj do czynienia ze słuchaniem selektywnym. Nie trzeba rozumieć całości. Jednak radzę pójść trochę dalej i na koniec wysłuchać tekst z pełnym rozumieniem, ćwiczymy w ten sposób słuchanie globalne, rozumienie oraz poszerzamy i utrwalamy słownictwo.
Oprócz przerabiania zestawów słuchanie możemy ćwiczyć w następujący sposób:
- oglądać niemiecką telewizję
- oglądać niemieckie vlogi i filmy na YouTube
- słuchać materiały audio dostępne na Deutsche Welle i jednocześnie śledzić tekst
- wykonywać zadania na rozumienie ze słuchu z repetytoriów maturalnych
- słuchać książki uproszczone i jednocześnie śledzić tekst
Jeśli chcesz uczyć się ze mną, zapoznaj się z moją ofertą korepetycji i szkoleń, którą znajdziesz tutaj: https://niemieckidasielubic.pl/oferta/
12 zasad skutecznej nauki języków obcych znajdziesz tutaj: https://niemieckidasielubic.pl/zasady-skutecznej-nauki-jezykow-obcych/
Najnowsze komentarze