Czytanie w języku niemieckim to bardzo przydatna umiejętność. Aby biegle czytać, trzeba włożyć w to trochę pracy i zaangażowania. Poniżej przedstawiam kilka argumentów, dlaczego warto to robić:

Czytanie pozwala osiągnąć wyższy poziom znajomości języka

Dzięki czytaniu możemy rozwinąć nasze umiejętności językowe i wspiąć się na wyższy poziom (np. B lub C). Kiedy uczymy się języka obcego w wieku dorosłym, czytanie w języku obcym to jedna z podstawowych czynności, którą powinniśmy wykonywać. Jeśli będziemy robić to regularnie, poziom znajomości języka bardzo się poprawi i efekt przewyższy nawet nasze oczekiwania. Na studiach musiałam dużo czytać w języku niemieckim. Na początku było to trudne, jednak dzięki systematycznej pracy i cierpliwości zaczęłam swobodnie czytać, co przełożyło się na poprawę rozumienia języka niemieckiego, a w późniejszym czasie przyczyniło się do poprawy mówienia w języku niemieckim. Trzeba czytać systematycznie z pełnym zrozumieniem, nie musimy bardzo skrupulatnie tłumaczyć każdego niezrozumiałego słowa, ale tłumaczenie nieznanych słów jest konieczne. Słowa się powtarzają, więc z czasem będziemy w stanie rozumieć większość słów i nie będzie konieczności tłumaczenia, aż w końcu zaczniemy czytać całkiem swobodnie bez słownika, co będzie świadczyć o wspięciu się na wyższy poziom znajomości języka.

Czytanie poszerza i utrwala niemieckie słownictwo

Podczas czytania bardzo poszerzamy nasz zasób słów oraz utrwalamy poznane już wcześniej słowa. Domyślamy się znaczenia wielu słów z kontekstu oraz poznajemy konteksty, w których są używane słowa. Wiele słów należy do tej samej rodziny i posiada ten sam rdzeń, przez co można łatwo rozszyfrować ich znaczenie. Przykładowa rodzina wyrazów w języku niemieckim to: arbeiten (pracować), die Arbeit (praca), der Arbeiter (robotnik), arbeitslos (bezrobotny), die Arbeitslosigkeit (bezrobocie), das Arbeitsbuch (książka ćwiczeń), das Arbeitszimmer (pracownia), bearbeiten (opracować, rozpatrzyć), itp. Takich rodzin wyrazów jest w języku bardzo wiele i najlepiej możemy je poznać, czytając książki. Jeśli zapamiętamy słowo arbeitslos (bezrobotny), to jeśli w teśkcie pojawi się słowo kinderlos (bezdzietny), to z łatwością domyślimy się jego znaczenia. W ten sposób proces czytania poszerza i utrwala słownictwo.

Czytanie pozwala opanować niemieckie struktury gramatyczne

Gramatyka niemiecka to pięta achillesowa wielu osób, które się uczą języka niemieckiego. Niektórzy mają ogromne problemy z opanowaniem odpowiednich końcówek i form gramatycznych. Podczas czytania setki razy, a może nawet częściej, widzimy różne formy gramatyczne i dzięki temu zapamiętujemy je. Kiedy zaczęłam swobodnie czytać w języku niemieckim, opanowałam odmianę przymiotnika przez przypadki, nauczyłam się stosować wszystkie czasy oraz inne formy gramatyczne, które na początku wydawały mi się abstrakcyjne. Zaczęłam też stosować szyk końcowy w zdaniach podrzędnie złożonych, co wcześniej przychodziło mi z dużym trudem. Regularne czytanie bardzo pomaga nauczyć się prawidłowego stosowania form gramatycznych, nawet tych bardziej skomplikowanych.

Czytanie uczy myślenia i mówienia w języku niemieckim

Jeśli czytamy powoli i w taki sposób, że słyszymy własne myśli, to uczymy się myślenia w języku niemieckim. Zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach chcemy robić wszystko szybko i propaguje się naukę szybkiego czytania. Jednak czytanie wolne ma także swoje zalety, szczególnie gdy uczymy się języka obcego, gdyż w myślach słyszymy czytany tekst. Myślenie jest nam potrzebne, kiedy budujemy zdania i mówimy. Najpierw układamy sobie w myślach, co chcemy powiedzieć, a potem mówimy. Mało osób zwraca uwagę na ten aspekt nauki mówienia, a moim zdaniem jest on kluczowy, aby zacząć swobodnie mówić.

Czytanie poprawia styl pisania

Dzięki czytaniu łatwiej jest nauczyć się pisać w języku niemieckim. Język używany na piśmie różni się od języka używanego w mowie. Jeśli chcemy nauczyć języka pisanego i lepiej pisać, to trzeba jak najwięcej czytać. Pracując w charakterze tłumacza, muszę dużo pisać w języku niemieckim, bo często tłumaczę na język niemiecki pisma urzędowe. Żeby się nauczyć używać języka urzędowego w formie pisanej, czytam bardzo dużo różnych urzędowych tekstów, co pozwala mi łatwo i szybko tłumaczyć na język niemiecki pisma napisane zawiłym i specyficznym językiem. Nie każdy będzie musiał pisać pisma w formalnym urzędowym stylu, niektórzy będą po prostu pisać maile, listy lub wypracowania w szkole. Jednak niezależnie od tego, jakiego rodzaju teksty piszemy, czytanie w języku niemieckim poprawi znacznie naszą sprawność pisania.

Czytanie uczy niemieckiej ortografii

Czytanie to najlepszy sposób nauki ortografii. Nie ma lepszego sposobu. Podczas czytania widzimy wielokrotnie różne słowa i wzrokowo zapamiętujemy ich pisownię. Jeśli czytamy często, nie mamy praktycznie problemów z pisownią słów wielokrotnie używanych. Wyjątek stanowią tutaj tylko słowa rzadko używane, możemy nie wyłapać ich wszystkich podczas pisania, więc ich pisowni musimy się uczyć dodatkowo.

Czytanie ćwiczy pamięć

Proces czytania ćwiczy umysł i usprawnia pamięć. Teksty do czytania często opisują różne historie, których przebieg musimy śledzić. Kiedy czytamy książkę, musimy zakodować w pamięci wiele różnych rzeczy. Wyobrażamy sobie czytaną historię, zapamiętujemy imiona bohaterów, śledzimy przebieg zdarzeń, zwracamy uwagę na szczegóły. W ten sposób aktywnie ćwiczymy sobie pamięć i w naszym mózgu powstaje wiele połączeń i skojarzeń.

Czytanie uczy logicznego myślenia

Wiele tekstów do czytania porusza różnorakie problemy wymagające dokonania logicznej analizy. Czytając, analizujemy treść tekstu i wyciągamy wnioski. Musimy na to poświęcić trochę czasu i dokonać oceny czytanej treści, zastanowić się, czy autor ma rację, czy nie, znaleźć własne argumenty za i przeciw. Oceniamy, czy to, co jest napisane, jest zgodne z prawdą. Zastanawiamy się, czy przeczytane treści wpłyną na zmianę naszych postaw i stylu życia. W ten sposób uczymy się myśleć logicznie, co jest bardzo przydatne w życiu codziennym.

Mam nadzieję, że powyższe argumenty przekonały Cię do sięgnięcia po teksty w języku niemieckim. W następnym artykule opiszę szczegółowo, w jaki sposób nauczyć się czytać w tym języku.

Może jeszcze zainteresuje Cię artykuł: „Zalety książki uproszczonej w nauce języka obcego” https://niemieckidasielubic.pl/zalety-ksiazki-uproszczonej-w-nauce-jezyka-obcego/